Haber

Son Dakika: Rusya’daki ayaklanma sonrası Prigojin’den ilk sözler: Wagner 1 Temmuz’da tasfiye edilecek

Rus paralı askerleri Ukrayna’da savaşıyor Wagner Moskova’nın Moskova yönetimine karşı başlattığı isyan 1 gün sürdü. Kriz Belarus’un müdahalesiyle sona erdi. WagnerPrigojin başkanının Beyaz Rusya’ya gitmesine karar verildi.

“AMACIMIZ PUTİN’İ AŞMAK DEĞİLDİ”

Rusya Türkiye’deki gelişmeler ilgiyle takip edilirken, Wagner lideri Yevgeniy Prigojin ilk kez konuştu. Nerede olduğu bilinmeyen Prigojin, Wagner’in tasfiye edileceğini söyledi. Prigojin, Wagner 1 Temmuz’da tasfiye edilecek. Amacımız Putin’i devirmek değildi” dedi.

“HATA YAPANLARDAN HESABI SORMAK İSTEDİK”

Putin’in aşçısı lakaplı Prigojin, Telegram’da yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı: “Ukrayna’da hata yapanlardan hesap sorulmasını istiyoruz. Kimse Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalamayı kabul etmedi. Saldırganlık göstermedik ama biz füzelerle, helikopterlerle vuruldu. Bizi tetikleyen de buydu. Yürüyüşümüze haksızlık oldu.” Özel harekâtta hata yapanlardan hesap sorulsun istedik. Rusya . Rus liderliğini yok etmek için hareket etmedik. Amacımız Wagner’in yıkımını önlemekti. Rus askerlerinin kanını dökmemek için geri döndük. Rus uçağını düşürmek zorunda kaldığımız için üzgünüz.”

“AFRİKA’DA FAALİYETLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bir röportajında, “Wagner ayaklanması Rusya’nın dostlarıyla olan ilişkilerini değiştirmeyecek. Wagner, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerine devam edecek. Wagner üyeleri orada eğitmen olarak çalışıyor. Bu iş elbette devam edecek.”

dosemealtihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu