Ekonomi

Organize Sanayi Bölgeleri Türkiye’nin Üretken Gücü Haline Geldi

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ve İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasındaki bin firmadan 600’ünün organize sanayi bölgelerinde üretim yaptığını söyledi.

Organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin üretim gücü haline geldiğinin altını çizen OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, listede yer alan firmaları ve çalışanlarını tebrik etti. Kütükcü, organize sanayi bölgelerinin üretimi, istihdamı ve ihracatıyla Türk sanayisinde lokomotif rolünü sürdürdüğünü vurgulayarak, “Ülkemizin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşundan 600’ü organize sanayi bölgemizde üretim yapıyor. Ayrıca organize sanayimizde bu 600 firma da var. Sanayi bölgeleri 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında 5’inci sırada yer alıyor.” “Bir trilyon lirayı aşan toplam cironun yüzde 51’ini, net satışların ise yüzde 50’sini elde etti” dedi.

OSB’ler ihracata ve istihdama da damgasını vurdu

Kütükcü, Türkiye’nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun geçen yıl toplam 84 milyar dolar ihracat yaptığını, 43 milyar dolarlık bu ihracatın yüzde 50’sinden fazlasının OSB sanayicileri tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Türkiye’nin 1000 Büyük Sanayi Kuruluşu’nda toplam 630 bin çalışanın yüzde 63’ünün OSB’lerde istihdam edildiğini kaydeden Kütükcü, “Araştırmada yer alarak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunarak OSB camiamızı temsil eden tüm firmalarımızı ve çalışanlarını canı gönülden kutluyorum. sanayi üretimi, istihdam ve ihracat.” “dedi.

Toplam istihdam 2 milyon 500 bini aştı

Kütükcü yaptığı açıklamada, sayısı 81 ilde 392 olan organize sanayi bölgelerinin Türkiye’nin planlı sanayileşmesinde kritik rol oynadığının altını çizerek, OSB’lerdeki işletme sayısının 67 bine ulaştığını, istihdamın ise 2 milyon 500 bini aştığını sözlerine ekledi. – ANKARA

haber-yayladere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu