Haber

Zigana Dağı’ndaki çığ felaketinde hayatını kaybeden dağcılar anıldı

GÜMÜŞHANE’de 2009 yılında Zigana Dağı’nda meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı, yürüyüşle anıldı.

Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) ve Gümüşhane Dağcılık, Doğa Sporları ve Gençlik Derneği (GÜDAK) Kulübü üyeleri, 2009 yılında Torul ilçesine bağlı Zigana Dağı’nda meydana gelen çığ felaketinde hayatını kaybeden 10 dağcı için anma töreni düzenledi. Gümüşhane. Anma etkinliğinde Zigana Dağı zirvesindeki Gümüşkayak Tesisleri’nden çığ felaketinin yaşandığı bölgede inşa edilen anıta kadar 3 kilometre yürüdü. Anıta çelenk bırakan katılımcılar, 10 dağcı için saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’nı okudu. Törenin ardından Kur’an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

‘AİLE ÜYELERİMİZİ KAYBETTİK’

TEDAK Lideri Ural Ayar, yaşadıkları acının tarif edilemez olduğunu belirterek, “25 Ocak 2009’da TEDAK Kulübü her hafta sonu olduğu gibi hem kayak hem de yürüyüş faaliyeti yapmak üzere Zigana’ya geldi. Toplamda 20 kişiydik. Maalesef. , “Bu acı olayda 10 arkadaşımızı şehit ettik. Bu acı olayı yaşamış biri olarak acımız sonsuz ve tarif edilemez. Kelimeler yetersiz. Biz bir aileydik ve aile üyelerimizi kaybettik. Arkadaşlarımız bir anne, bir baba, bir dede, bir erkek kardeş, bir kız kardeş, bir eş ve bir çocuktu” dedi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırları içindeki Zigana Dağı’nda meydana gelen çığ felaketinde Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Ali İsaoğlu, Burçak Sevim, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dursun İnan, Hasret Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Aktaş ve Davut Akdeniz hayatını kaybetti. 25 Ocak 2009’da kaybedildi; Rahmi Keleş, Yonca Yılmaz ve Emel Şimşek ise yaralandı. Elmas Aykaç, Ural Ayar, Hasan Anahar ve Hasan Çiftçi yara almadan kurtuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu