Ekonomi

Sosyal yardım ödemeleri kademeli olarak ödenecek

ANKARA (İGFA) –Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ocak ayında memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme ile sosyal yardım modelleri kapsamındaki ödemelere ilişkin açıklama yaparak, yaşlı ve engelli aylığı, Konut Bakım Yardımı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun maaşına zam yapıldığını açıkladı. Ekonomik Temel ödemeler, hak sahiplerinin hesaplarına artımlı olarak yatırılacaktır.

Ocak ayında memur maaş katsayısında yapılan yeni düzenleme sonrası sosyal hizmet modelleri kapsamında yaşlılık aylığı 1.997 TL’ye, ortalama yüzde 40-69 olan maluliyet aylığı 1.594 TL’ye, maluliyet aylığı ise 70 TL’ye yükseldi. yüzde 2 bin 392 TL’ye, Bakım Yardımı’nın 4 bin 336 TL’ye, Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin ise 3 bin 38 TL’ye çıktığı açıklandı.

Bakan Yanık, 2023 yılında da tüm toplumu hedef alan sosyal hizmet ve yardımların kapasite ve hizmetlerini geliştirmeye, yeni hizmet modelleri ve alanları geliştirmeye, ortaya çıkabilecek yeni zorluk ve risklere çözüm üretmeye devam edeceklerini söyledi.

EVDE BAKIM YARDIMI 4.336 TL’YE ÇIKTI

Ayda ortalama 560 bin engelli vatandaşımıza Barınma Yardımı yapıldığının altını çizen Bakan Yanık, 2023 yılı Ocak-Temmuz dönemi için Konut Yardımı’nın 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıktığını kaydetti. Türkiye’nin Yüzyıl Vizyonu çerçevesinde kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonuyla hareket ettiklerini belirten Bakan Yanık, bu kapsamda 2022 yılında 18 milyar TL’lik Konut Bakım Yardımı sağladıklarını ifade etti.

Bakan Yanık, öncelikle çocukları aileleriyle birlikte destekleme ilkesine güvendiklerini vurgulayarak, çocukları için ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti verdiklerini kaydetti.

Bakan Yanık, dar gelirli birey ve ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda sosyal hizmet modelleriyle desteklendiklerini vurgulayarak, dezavantajlı bireyleri çeşitli hizmet ve sosyal yardım modelleriyle desteklediklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu