Haber

Bir Şey Eksikti: Hastalık Yayıldı, 10 Mahalle Karantinaya Alındı

Kurban Bayramı’nda en yüksek seviyeleri gören şap hastalığı, yurt genelinde yayılmaya devam ediyor. Birçok il şap hastalığı ile mücadele ediyor.

Aydın’ın Kuyucak ilçesine bağlı mahallede şap virüsü tespit edildi. Bu olaydan sonra önlem olarak 10 mahallede karantina başlatıldı ve hayvan hareketi yasaklandı. Vatandaşların en çok sorduğu “ŞAP insanlara bulaşır mı?” sorusunu sizler için araştırdık.

Kuyucak İlçesi Çobanisa Mahallesi’nde SAT-2 tipi şap hastalığı virüsü tespit edildi.

Bu gelişme üzerine mahalle çevresinde bulunan Nazilli ilçesine bağlı 9 mahallede daha hayvan hareketi yasaklandı.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre, bölgedeki hayvan yetiştiricilerine gönderilen uyarı mesajında, “Nazilli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınan bilgi doğrultusunda Kuyucak’ta SAT-2 tipi şap virüsü hastalığı nedeniyle ilçemiz Kozdere, Demirciler, Kestel, Yalınkuyu, Güzelköy, Durasillı. Bereketli, Hamzallı ve Pirlibey mahallelerinde tedbir amaçlı karantina uygulanmış ve hayvan hareketi durdurulmuştur. yasak.

Şap hastalığı nadiren hayvanlardan insanlara bulaşabilir. Enfekte hayvanlarla temas, enfekte et ve süt ürünleri tüketmek bulaşma yöntemleri arasında yer almaktadır. Şap hastalığının hayvandan insana bulaşması teorik olarak mümkün görünse de ülkemizde bu konuda tescilli bir uygulama bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu